sobota, 8 czerwca 2013

Szczęście

Człowiek oszukiwać się może na miliony sposobów, by na chwilę żyć w miarę szczęśliwie bez tego co najbardziej mu potrzeba. Niektórzy  są tak skuteczni w tym, że naprawdę wierzą, że są szczęśliwi. Jest to tak silne przekonanie, że powstał mit o tym, aby być z kimś szczęśliwym, wpierw trzeba to osiągnąć samemu. Co już na tym etapie jest dość chaotyczne, bo po co mieć kogoś, gdy teoretycznie jest się szczęśliwym i ta druga osoba może wprowadzić ewentualny chaos?

Nigdy nie zgadzałem się z tym, że człowiek może osiągnąć szczęście będąc sam tak jak uważam, że aby dana osoba osiągnęła pełnie siebie potrzebuje pasji, wiary i nadziei. Praca gdzieś w tym obiegu schodzi na daleki plan przysłoniony cieniem życia. Nikt bez tych wartości nie może uznawać siebie za kompletnym.

Dlatego wiem, że nie będę szczęśliwy sam ze sobą, bo to jest naturalnie niemożliwe do osiągnięcia. Ta świadomość, ta wiedza, że ktoś o tobie myśli, że jesteś dla tej osoby nie tylko partnerem seksualnym, ale zbawcą w burzowe dni, opiekunem w deszczowe popołudnia czy towarzyszem w radosne poranki jest tym czego człowiek powinien pragnąć przede wszystkim i nade wszystkim.

Każdy z nas podświadomie pragnie i potrzebuje być najważniejszą osobą na świecie dla kogoś konkretnego, którego sami wybieramy, sami spotykamy i żyjemy razem w trudach cywilizacji. To taka bezpieczna przystań w czasie gniewu wszechoceanu. To motywacja, aby realizować siebie, bo jeśli ktoś pokochał nas za nasz specyficzny charakter i urodę to nie chcemy się zmieniać, chcemy się rozwijać właśnie w tym kierunku.

Wracają siły, chęci, systematyczność, gdy poczujemy na swej skórze to jedyne, konkretne i unikalne, tylko dla nas spojrzenie. Dlatego mówię głośno i wyraźnie, że całe szczęście w samotności jest kłamstwem na dużą skalę. Można się cieszyć, radować, uśmiechać się, ale nie można być szczęśliwym, bo nawet księżyc w pełni potrzebuje gwiazd na nocnym niebie, a słońce błękitu. I do tego każdy z nas powinien dążyć, może nie świadomie, raczej podświadomie, ale to jest najwyższa wartość jaką każdy z nas może i musi osiągnąć, aby być kompletnym, aby być szczęśliwym.